در سال 2017، انتظار می‌رود قوانین اروپا (اتحادیه اروپا) بر روی تهیه روان کننده ‌های روغنی و آزمایش سازگاری آنها، تاثیرگذار باشد.

هرچه بیشتر به راننده ‌های فنی اهميت داده شود، به همان میزان شاهد افزایش اهمیت موارد زیر خواهیم بود :

 • تکنولوژی احتراق
 • سیستم ‌های بعدِ عملیاتي(توضيح اضافه بر متن: سیستمی در موتورهای دیزلی که بعد از احتراق گازها عمل می‌کند و ضمن افزودن قدرت موتور، باعث کاهش انتشار آلاینده‌ها می‌شود)
 • تکنولوژی موتور پایه‌ای
 • و جنبه ‌های زیست محیطی

با در نظر گرفتن تاثیری که انتخاب روان کننده دارد، مهم‌ترین روندها در سه گروه اصلی دسته بندی خواهد شد که بطور مشابه بر روی هر دو دسته خودروهای سواری و دیزلهای مخصوص کار سنگین تأثیر خواهد گذاشت.

 1. تاثیرات بر روی اقتصاد سوخت
 2. سهم و مقدار مواد منتشره در هوا
 3. اندازه گیری‌های مربوط به پایداری

 

چگونه استاندارد Euro 6، اين روندها را در اقتصاد سوخت و مواد منتشرشونده در جو تضمین می‌کند؟

مجموعه‌ای از قوانین که مواد منتشره و اقتصاد سوخت را در تمامی قطعات یک وسیله نقلیه تحت تأثیر قرار می‌دهد، استاندارد Euro 6 نامیده شده است. در کنار استاندارد Euro 6،تکنولوژیهایجدیدتر به علت هزینه کمتر مالکیتی و عملیاتی، در حال به چرخش در آوردن صنعت روان کننده می‌باشند.

در بخش خودروهای مسافری لازم است که موارد زیر در نظر گرفته شود:

 1. مقتضیاتی که برای تولیدکنندگان تجهیزات پایه‌ای(OEM) لازم است تا خودروهای جدیدی که دی اکسید کربن کمتری را منتشر می‌کنند، تولید کنند.
 2. و ایجاد تغییراتی در قوانین مالیاتی به منظور تشویق خرید و استفاده از ماشینهایی که دی اکسید کربن کمتری را در هوا منتشر می‌کنند.

برای سال 2021، هدف این است که مواد منتشره در جو در میزان 5/9 گرم بر کیلومتر قرار داشته باشد. هرچند که از مقدار 130 گرم در هر کیلومتر که مربوط به سال 2012 می‌باشد تا رسیدن به نقطه هدف راه باقیست، اما روند این جریان به طور پایداری به صورت نزولی پیش رفته است. از آنجا که دوره تغییر و تحولات این جریان گذشته است انتظار می‌رود که برای نرخ‌های انتشار دی اکسید کربن در جو، به صورت پایداری مالیات بندی انجام شود.

به طور مثال، با طرح مالیاتی جدید، نرخ‌های مربوط به موادمنتشره در جو، در سال 2010 برچسب مالیاتی سنگینی به اندازه 10 بیلیون یورو به همراه داشته است.

 

Untitled2.[1]

ما متحد شده‌ایم تا بهترین راه حل‌ها را برای پیش بینی این روندهای جریانی، ایجاد کنیم.

 

 

صرفه جوئی در هزینه( ذخیره پول) از طریق انتخاب روغنی مناسب

هیچ نشانه‌ای حاکی از توقف این روند به سمت اقتصادی کردن سوخت وجود ندارد، بنابراین انتخاب یک روغن مورد نظر چگونه می‌تواند به صرفه جوئی و ذخیره پول منجر شود؟ (معادل اصطلاح اجازه ندهد چکش به قلک بخورد!)

اجازه دهید در نظر بگیریم كه به عنوان سهم مستقیمی از طرف روغن موتورها در فرآیند، حدود يك درصد بهبود و ارتقاء در اقتصاد سوخت صورت بگیرد.

این امر به طور میانگین باعث ذخیره هزینه‌ها در موارد ذیل می‌شود:

 • 5/1 گرم دی اکسید کربندر هر کیلومتر از جو
 • 143 یورو به ازای هر ماشین در معافیت از جریمه‌های تصویبی
 • 2 بیلیون یورو در سال به دلیل معافیت از جریمه‌ها

یک روغن مناسب، از طریق استفاده از تکنولوژی تولیدکننده نسل جدیدی از روغن موتور،تمایل به کاهش رسوبات و لجن و دوده‌های ته نشین دارد و محافظت ایجاد شده در برابر اکسیداسیون، هم کمک خواهد کرد که از بعضی نگرانی‌ها پیرامون طرح مالیاتی جدید، از میان برداشته شود وهم باعث اشاعه صرفه جوئی می‌شود.

روغن موتور، چگونه موتورها را تمیز و سالم نگه می‌دارد؟

البته برای هزینه محور بودن(صرفه جوئی) سیستم از طریق استفاده از روان کننده، راه دیگری هم وجود دارد. با اطمینان حاصل کردن از اینکه کارکرد موتور شما، با دوام است و با تمیز و سالم نگاه داشتن موتور، ممکن است هزینه‌های عملیاتی گزافی ذخیره شود(باعث صرفه جوئی شود).

به عنوان مثال در نظر بگیرید:

 • با حرکت از (جایگزین کردن) روش تزریق غیرمستقیم به تزریق مستقیم، روغن نیاز دارد به شکل بهتری به مشکل رسوبات دوده‌ای فائق شود.
 • توربوشارژر به روغنی نیاز دارد تا کاهش دما را تنظیم کند.
 • استفاده از سوخت‌های جایگزین مانند بیودیزل، نیازمند روغنی است که محافظتی بر علیه رسوبات و تنزلهای دمائی ایجاد کند.

سوخت‌های زیستی( بیو سوخت‌ها)، هم به دلیل سودآوری از جنبه هزینه و هم به خاطر قوانینی که استفاده از آنها را تشویق می‌کنند، محبوبیت بیشتری را کسب کرده‌اند. اگرچه بیو دیزل‌ها معایبی مانند مواد روغنی کثیف و اکسیداسیون روغن افزایش یافته را با خود به همراه دارند. همانطور که گفته می‌شود که خوردن یک سیب در روز، نیاز به دکتر رفتن را دور می‌کند،انتخاب یک روغن مناسب و توسعه تکنولوژیهای تولید روغن برای برآورده کردن تقاضاهایی که به نوبه خود چرخه تقاضا برای دوام و پایداری محصولات را به حرکت در می‌آورد، تماماً مانند مهندسی کردن برای انتخاب سیبی مناسب در مثال مذکور است.

 

شما چطور یک روغن مناسب را انتخاب می‌کنید؟

چگونه این رویه‌ها بر روی انتخاب شما در زمینه روغن، تأثیر می‌گذارند؟ شما باید به دنبال چه استانداردهایی باشید؟

استاندارهای اصلی برای هر دو گروه ماشینهای مسافری و بخش دیزل-سنگین باید به شرح زیر باشند:

 • تعهد به محافظت در برابر سایش و کاهش دادن اصطکاک
 • توانایی برای افزایش دادن دوام و پایداری
 • قابلیت برای کاهش دادن رسوبات و جلوگیری کردن از خوردگی
 • گنجایش داشتن برای انتقال بارهای حرارتی و جلوگیری از اکسیداسیون روغن

 

برای داشتن آگاهی قوی بر روی این روندها، شما می‌توانید بر روی Champion (اسم شرکت یا گروه صنعتي) حساب کنید. ما متعهد هستیم که بهترین راه حل‌ها را برای پیش بینی این رویه‌ها ارائه بدهیم.

 

خلاصه:

 • نیاز به انتخابهای هوشمند درباره روان کننده‌های روغن درحال افزایش می‌باشد، این امر بدلیل تحولاتی است که در اقتصاد سوخت، قوانین مواد منتشره در جو و تکنولوژی پدید آمده است.
 • بازار خودروهای مسافری و دیزل هایی با کارکرد سنگین با رفتن به سمت استاندارد Euro 6، تا حد بسیار زیادی تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.
 • انتخاب روان کننده‌ای مناسب و درست، گزينه اي کلیدی است برای اینکه خود را از جریمه‌های سنگین در امان بدارید.
برچسب ها :

آیا یک 5W30 همگانی وجود دارد؟

گاهی مالکان تعمیرگاه‌ها از ما می‌پرسند که آیا یک 5W30 "همگانی" وجود دارد: روغن‌موتوری که بتوان برای همه مدل‌ها و برندهای مختلف خودرو مورد استفاده قرار داد. چنین روغن‌موتوری وجود ندارد و باید برای موارد مختلف گزینشی عمل نمود. مطالب زیر را بخوانید تا علت آن را متوجه شوید.

اطلاعات بیشتر

آیا افزودن روغن‌موتور از یک برند دیگر مجاز است؟

با فرض استفاده روغن‌موتوری از یک برند دیگر برای سرویس خودرو، آیا تنها می‌توان روغن‌موتور برند مشابه را استفاده نمود؟ یا استفاده از روغن‌موتور مشابه از برند دیگر نیز مجاز است؟

اطلاعات بیشتر

شوینده موتور چیست و چگونه مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

با رانندگی در مناطق شهری، مولکول‌های مضر در موتور شما انباشته می‌شوند (به علت حرکت/توقف مداوم و ...). این مولکول‌ها می‌توانند در جریان روغن اختلال ایجاد کرده و عملکرد موتور را کاهش دهند. از این رو استفاده از شوینده برای محافظت موتور در برابر خطرات احتمالی توصیه می‌شود.

اطلاعات بیشتر